Dalsan Alçı > Haber ve Duyurular

Gözü Yüksekte Olanlara Tavan Uygulamaları İçin İdeal Levha

18.01.2019

Sektörüne bugüne kadar birçok yenilik kazandıran Dalsan, tavan uygulamaları için ideal levhayı, Falcon COREX’i üretti.

Dalsan ilk olarak 2014 yılının Aralık ayında “ileri COREX teknolojisi” ile 8 kg/m2 ağırlığındaki alçı levhaları sektöre kazandırmıştı. Bugün ise yine ileri COREX teknolojisi sayesinde üretilen 6,66 kg/m2 ağırlığındaki Falcon COREX’ i yapı sektörüyle tanıştırıyor.

Falcon COREX, hafif ve esnek yapısı sayesinde uygulama kolaylığı sunuyor. Ağırlığı asma tavanda %17, bölme duvarlarda ise her iki yüze çift kat uygulamalarda metrekarede 5,4 kg azaltıyor.

Falcon COREX

Daha düşük nakliye maliyeti, düşük karbon salımı ve hafifliği sayesinde işi yüksekte olanlara katma değerli, ideal ve güvenli çözümler sunuyor.

Falcon COREX tanıtım föyü için tıklayınız.

DALSAN SİLO İLE SEVKİYATLARA BAŞLADI

29.09.2017

Sektörüne bugüne kadar birçok buluş ve yenilik kazandıran Dalsan, üretimini yaptığı ürünler ile sunduğu güvenilir çözümlerin yanı sıra sunduğu hizmetlere bir yenisini daha ekledi.

DALSAN, ham madde tedarik sürecinden, şantiyede uygulama sürecine kadar üretimin her aşamasında doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmaya yönelik yeni sistemler ve hizmetler sunuyor. DALSAN, bu yaklaşımla makine sıva alçısı MAXITEK ve hazır karışım zemin harcı MAXICOAT’u silo ile sevk etmeye başladı.

DALSAN’ın, özellikle çok katlı-kat arası taşıma ve depolama problemi yaşayan- projelere sunduğu bu hizmet aynı zamanda hem iş sağlığı hem de çevre duyarlılığı açısından oldukça önemli bir uygulama olarak öne çıkıyor.

Silo ile yapılan ürün sevkiyatları projelere daha pratik uygulamalar yapma olanağı sunuyor. Silolu sistem sayesinde şantiyelerin ürün yükleme, indirme, depolama, çalışan gücüyle taşınma, makineye boşaltma, karıştırma ve  bütün bu işlemler sonucunda ortaya çıkan torba atıklarının yok edilmesi gibi sorunlarda hem işgücünden hem de maliyetten tasarruf sağlayan güvenli bir hizmet sunuluyor.

DALSAN, daha pratik, daha çevreci ve çalışan sağlığını önemseyen silolu ürün sevkiyatı ile inşaat sektörüne yeni bir hizmet anlayışı getiriyor.

DALSAN ALÇI“YEŞİL ÜRÜNLER REHBERİ” YAYINLANDI

06.10.2016

Bu zamana kadar sertifikasyona verdiği önemi ortaya koyan ve ürünlerini çevreyi ve insan sağlığını düşünerek sertifikalandıran Dalsan Alçı; sertifikalarını ve bunların yapılara kattıklarını anlattığı “Yeşil Ürünler Rehberi”ni çıkardı.

İnsan sağlığı için önemli olan iç mekan hava kalitesi ile ilgili GREENGUARD Sertifikası ve çevre için önemli olan karbon salımı ile ilgili EPD Sertifikası ve bunların yapılara kattıkları, LEED ve BREEAM Sertifikalarını almak isteyen yapılar için kazandırdıkları ile ilgili kolaylıkla bilgi edinebileceğiniz “Yeşil Ürünler Rehberi”ni dalsan@dalsan.com.tr’ye mail atarak talep edebilir ya da web sitemizin “Sanal Kütüphane” bölümünden pdf’ine ulaşabilirsiniz.

ÇEVRESEL ÜRÜN BEYANIMIZ GÜNCELLENDİ

30.05.2016

Böylelikle alçı esaslı torbalı 9 farklı ürünü ile, 9 farklı alçı levha ürünlerine ilişkin GWP: Küresel Isınma Potansiyeli, ODP: Ozon İncelme Potansiyeli, AP: Asidifikasyon Potansiyeli, EP: Ötrofikasyon Potansiyeli, POCP: Fotokimyasal Oksidasyon Oluşma Potansiyeli, ADPE: Kaynak Tüketim Oluşumu Potansiyeli (fosil olmayan), ADPF: Kaynak Tüketimi Oluşumu Potansiyeli (Fosil Kaynaklardan) gibi uluslararası kabul gören göstergelere göre ürünlerinin Çevresel etkilerinin beyanını bağımsız doğrulanarak The International EPD System / EPD Turkey tarafından tüm kamu oyuna sunuldu.

İnşaat ve yapı dünyasına farklı bir bakış açısı getiren Dalsan Alçı, tüm ürünlerin yaşam döngüsü içerisinde çevreye olan etkilerinin önemini ortaya koymaktadır. Fabrikalarımızda üretim esnasında gösterdiğimiz itinayı gönül rahatlığı ile yine bağımsız bir kuruluş tarafından onaylanan ve Metsims Sustainability Consulting tarafından uzun süreli hesaplamalar ve incelemeler sonucunda ortaya çıkan tüm değerlerimizi de sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

EPD Belgelerimiz EN 15804 Avrupa harmonize normu uyumlu yapıldığından ECO Platform’da da kayıt altına alınarak Avrupa pazarında da farkındalığımızı sağlamaktayız. Mimar ve Yeşil Bina uzmanlarının sürdürülebilir yapı malzemelerine kolayca ulaşabilecekleri Türkiye Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri Portalı’nda da ürünlerimiz yer almaktadır.

Çevresel Ürün Beyanı (EPD) Nedir?

ISO 14020 standartlarının kapsadığı tüm çevresel etiketler ve beyanlar içinde, ISO 14025’e göre yapılan Tip III ‘çevresel ürün beyanı’ (EPD‐Environmental Product Declaration), ürünlerin tüm çevresel etkilerinin değerlendirildiği ve ISO 14040/44 standartlarında tanımlanan, “yaşam döngüsü” boyunca, yani hammaddelerinin doğadan çıkartılıp, nihai atıklarının doğaya döndüğü ana kadar geçirdiği evrelerinin de ele alınacağı şekilde üretim ve kullanım faaliyetlerinin çevre üzerindeki toplam etkisinin değerlendirilmesidir. Değerlendirme kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon değerlerini dikkate alır. Üreticinin sağladığı bilgilerle, bağımsız bir kuruluş tarafından hazırlanır.

Sektörde İlk Sürdürülebilirlik Kavramı

Dalsan Alçı, Çevresel Ürün Beyanı (EPD) ile sektöründe 2013 yılında karbon ayak izi beyanı yapan ilk firmadır. Çevresel, toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirlik çerçevesinde üretimimizi irdelemek ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda da sürekli yenilenmek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma sektöre örnek olmuştur. Yaşam alanlarımızı oluşturan iç mekan ve dış cephe malzemelerini üretirken doğaya salınan zararlı madde oranını en aza indirmek ve karbon ayak izimizi daha da küçültmek için çalışmaya devam ediyoruz.

Büyük Üretimin Küçük Ayak İzi!

Hesaplamalar sonucunda çıkan beyan değerlerimiz inşaat sektöründe kullanılan diğer yapı malzemeleri ile kıyaslandığında da alçı ve alçı levha ürünlerinin düşük karbon ayak izine sahip ürünler olduğunu da ortaya çıkarmaktadır.” Ürünlerimize duyduğumuz güveni, müşterilerimize ve kullanıcılara sağladığımız kaliteyi sadece sözle ifade ederek değil, bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenerek bu söylemlerimizi ilgili belgelerle sizlere sunuyoruz. Dalsan Alçı yakın gelecekte sektöre birçok yeniliği daha kazandırmak için hiç durmadan çalışmaya ve üretimde gösterdiği özeni korumaya devam edecektir. Yapı alçıları ve alçı levhalar için Türkçe ve İngilizce dilinde yayınlanan Çevresel Ürün Beyanlarımıza (EPD) aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yapı Alçıları Çevresel Ürün Beyanı

Alçı Levhalar Çevresel Ürün Beyanı

FLOORTEK ve MAXICOAT DA ARTIK GREENGUARD SERTİFİKALI

29.09.2015

2012 Ekim ayından bu yana iç mekanda kulllanılan duvar ve tavan ürünlerinde kullanıcılara kaliteli iç mekan hava kalitesi sağladığını GREENGUARD ile belgelendiren DALSAN ALÇI, 2015 yılı içerisinde pazara sunduğu yeni ürünleri FLOORTEK ve MAXICOAT ile de iç mekan hava kalitesine zararlı bir etkisi olmadığını belgelendirdi. GREENGUARD sertifikası iç mekanlarda kullanılan ürünlerdeki kimyasal maddelerin, iç mekan hava kalitesi açısından, GREENGUARD Çevre Enstitüsü tarafından belirlenen sınır değerler içinde olduğunun beyanıdır. Uzun ve detaylı testler sonucu, bugün Türkiye’de, kendi sektöründe, hem GREENGUARD İÇ MEKAN HAVA KALİTESİ sertifikasını hem de GREENGUARD ÇOCUKLAR ve OKULLAR sertifikasını almaya hak kazanan ilk ürünlerdir. GREENGUARD ÇOCUKLAR ve OKULLAR sertifikası daha zorlu testler sonucu verilir. FLOORTEK ve MAXICOAT hem REENGUARD İÇ MEKAN HAVA KALİTESİ sertifikasına hem de GREENGUARD ÇOCUKLAR ve OKULLAR sertifikasına sahiptir.