b2b dalsan
 
  Ana Sayfa   |   Haber Arşivi  |  ALÇIM Dergisi  |  Şirket Tarihçesi  |  İletişim  |  Bayiler  |   Site Haritası                      English
 
 
www.boardeX.com.tr   |   www.alcikart.com.tr   |   www.ceketle.com   |   www.yormayalimagaclari.com

Neden Kuru Duvar Sistemleri?

'Kuru Duvar Sistemleri' Nedir ?

İnşaat sektörü ülkemizde ekonominin lokomotifi durumundadır. Yeni yatırımlar ve eski binaların tadilatları gün geçtikçe artmakta, özellikle yeni binaların tasarımlarında çağdaş yapı malzemeleri kullanılarak yapıların kısa sürede bitirilip kullanıma hazır hale getirilmesi istenmektedir.

Bu kapsamda, binanın taşıyıcı sistemlerinde betonarme ve çelik konstrüksiyon kullanılarak karkas sistemi tamamlanıp, iç mekan duvarlar ve dış cephe duvarlarda daha hızlı ve pratik çözümler sunan, içeriğinde alçı ve çimento olan, belirli boyutlarda ve özelliklerde üretilen levhalar kullanılmaktadır. Böylelikle iç ve dış duvarlarda harç kullanımı olmayan, estetik, ısı-ses ve yangın performansı açısından nitelikli KURU DUVAR imalatları daha fazla tercih edilmeye ve kullanımı gün geçtikçe artmaya başlamıştır. KURU DUVAR SİSTEMLERİ imalatı yapılan iç-dış duvarlarda herhangi bir şekilde ıslak/harçlı imalat gereği duymadan tamamlanan ve yük taşımayan sistemlerdir.

Bina yapımındaki gelişmelerle birlikte, tasarımcılar yapılarda kalın boyutlu ve ağır malzemelerden ziyade narin-ince boyutlu hafif malzemeler ile çözüm arayışına girmiştir. Kuru Duvar Sistemleri,  bu arayışlara çözüm getiren  ve özel tasarımlara olanak sağlayan sistemlerdir.

Kuru duvar sistemleri, genellikle yapılarda ara bölme duvarların yapımında kullanılır. Günümüzde kuru duvar deyince ilk akla gelen alçı levhalardır. Duvarlardan beklenen performanslara göre farklı tiplerde kuru duvar malzemeleri tercih edilebilir.

Kuru Duvar Sistemlerinin kullanıcılara sağladığı uygulama kolaylığı, tasarımcıların performans beklentilerini karşılaması ve yatırımcılara daha hızlı iş teslim imkanı vermesinden dolayı ara bölme duvarlarda alçı levhaların yoğun bir şekilde kullanımını arttırmaktadır.

Alçı levha kullanılarak dar kesitli, yangın ve akustik açıdan yüksek performanslara sahip nitelikli duvarlar oluşturulur. Kuru duvarlar,  tasarımlarda esneklik sağlar, mimari ihtiyaçlara çözümler sunar.

Kuru Duvar deyince ilk akla gelen ürün alçı levhalar olsa da, kuru duvar imalatlarında çimento esaslı levhalar da kullanılmaktadır. Bu levhalar ihtiyaca göre hem iç mekan hem de dış cephe  kuru duvar çözümlerinde kullanılır.

Dış cephe kuru duvar imalatlarında, çimento esaslı levhaların yanı sıra, alçı esaslı, her iki yüzü cam elyaf şilte kaplı kuru duvar levhaları da kullanılmaktadır. Bu levhalar, uygulamalarda sağladığı kolaylıkların yanında performansı yüksek dış cephe kuru duvar imalatlarında da tercih edilmektedir.

Cam elyaf şilte kaplı levhalar, kolay işlenebilen, m2 ağırlığı daha hafif yapı elemanlarıdır. Maket bıçağı ile rahatlıkla kesilebilen, kolay şekil verilebilen aynı zamanda A1 sınıfı yanmaz yapı malzemeleridir.

 

Aynı zamanda içeriğinde alçı bulunan bu levhalar, yangın esnasında bünyesinde tuttuğu kristal suyu ortama verdiğinden pasif yangın söndürücü rolünü de üstlenmektedirler.Küfün gelişimi için ihtiyaç duyduğu hiçbir besin kaynağını barındırmayan bu levhalar küf oluşturmayarak, sağlıklı yaşam alanları sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuru Duvar Sistemlerinin Avantajları

 

Kuru duvar malzemeleri ile oluşturulan duvarlar geleneksel sistemler ile yapılan duvarlara göre daha hafif olduğundan, inşaatta kullanılacak malzeme miktarı azalır. Yapı malzemesi miktarının azalması, nakliyeleri ekonomik hale getirir.

 

 

 

 

 

 

 

Kuru Duvar sistemlerinin sabitlenmesi ve sökümü kolaydır. İşlev ve mekan değişikliğine elverişlidir.

Kuru Duvar Sistemleri ile dar kesitli 15 m yüksekliğe ulaşan bölme duvarlar yapılabilir.  Böylelikle geleneksel sistemlerde her 4 m de bir ihtiyaç duyulan lento kiriş uygulamasına ihtiyaç duyulmaz.

 

Kuru duvar sistemleri geleneksel sistemlere göre dar kesitli olduğundan emsalden kazandırır ve yapının kullanım alanı artar.

Kuru Duvar Sistemlerindeki mevcut yapısal boşluk sayesinde ses-yangın ve termik performansları yüksek, nitelikli yalıtıma sahip duvarlar oluşturulur.  

Dış cephe kuru duvar sistemleri ile imal edilen duvarlar, üzerine EPS-XPS gibi yalıtım malzemelerinin uygulanabilmesi için düzgün alt zemin sağlar.

Dış cephe kuru duvar sistemleri daha fazla yalıtım malzemesinin kullanılmasına imkan sağladığından, bu sistemler ile imal edilen binaların, enerji kimlik kartlarının da yüksek sınıfta olmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

Kuru duvar sistemleri şakülünde ve terazisinde, düzgün, iç-dış duvarlar yapımına olanak sağlar. Projedeki net ölçüler kuru duvar sistemleri ile rahatlıkla sağlanırken, üzerine uygulanacak bitirme malzemesi için de  düzgün bir alt zemin sağlar.

Kuru Duvar Sistemleri geleneksel yapı duvar tiplerine göre daha hızlı ve yaygın olarak kullanılan sistemlerdir. Bu sayede yapılardaki uygulama hızını artırır, yapılar daha hızlı bitirilir.

Özellikle alçı esaslı levhalar; beton, çelik ve ahşap yapı elemanlarını yangına karşı korur.

Kuru Duvar Sistemleri’ndeki uygulama boşluklarından her türlü tesisat geçirilebilir, tesisat işleri bu sayede kolaylaşır.

Kuru Duvar Elemanları ile ayrıca Asma Tavan ve Giydirme Duvar imalatları da yapılır. Özellikle Asma Tavan imalatlarında alçı levha uygulamaları sınırsız dekoratif seçenek sunar.


Yasal Uyarı