Dalsan Alçı > SAFE4FIRE

SAFE4FIRE

Yangın doğal bir afet değil, önlenebilir bir felakettir!

Düşünmek istemesek bile, bazen hayatın gerçekleriyle yüz yüze kalabiliriz. Bu yüzden kuru duvar sistemlerimizin tasarımları ve üretim kontrol süreçleriyle ilgili testler yaptırdık. Sistemlerimiz bütün bu testlerden ve denetimlerden başarıyla geçerek Safe 4 Fire sertifikası almaya hak kazandı.

 

    

Safe4Fire Nedİr?

Safe 4 Fire İsteğe Bağlı Ürün Belgelendirmesidir.
Tasarımı kontrol edilmiş ve test raporu ile yangına dayanıklılığını kanıtlamış bir sistemin, bu niteliğinin sürekliliğinin sağlanması, üretiminin doğrulanması, değerlendirilmesi ve sonrasında belgelendirilmesidir.
Son kullanıcılar; oturdukları binaların, hastanelerin, okul ve AVM’lerin yangın esnasında, kaçabilmek için yeterli süreyi sağlayabilecek ve bu süre içinde, daha uzun süre bütünlüğünü koruyacak yapı elemanlarına ihtiyaç duymaktadır.
Safe 4 Fire sertifikası; hem üreticinin ürününe duyduğu güvenin kalitesini kanıtlaması, hem proje, bina, mimar veya mühendisin ürünü diğerleri arasından seçebilmesi, hem son kullanıcının ürüne güvenmesi ve tercih etmesi hem de kamu kurumlarının piyasayı denetleyebilmesini kolaylaştırmaktadır.
Safe 4 Fire belgesiyle ilgili iki farklı adımdan bahsedilebilir. Bunlar, Type Approval Certificate 
(TAC) ve Product Approval Certificate (PAC) onay belgeleridir. Bugün iki belgeye birden sahip olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
 

İlk adım: TAC Onay Belgesi Nedİr?

TAC yani Type Approval Certificate , Tip Onay Belgesidir yani ÜRÜN TİPİ’nin doğrulanması ve belgelendirilmesidir.
Tasarım dosyasının yani ürün tanımı/kullanım yeri ve amacı, kullanılan malzemeler ve bileşenlerin irdelenmesi, ürün teknik çizimleri ve ilgili tasarım hesapları, ürün model kapsamları, üretim sürecinin tanımlanması, kullanım ve montaj kılavuzlarının incelenmesi, numune kabulü ve numune bileşenlerinin tasarım dosyası ile karşılaştırılması ve doğrulanması ürün tipinin seçilmesinde birinci aşamadır.
Bu aşamalardan sonra test amaçlı numune kurulumunun gözetimi, montaj kılavuzuna uygun numune kurulduğunun doğrulanması ve yangın dayanım testi uygulaması ile süreç tamamlanmaktadır.
TAC, sistem tipinin kontrol mekanizmasına uygunluğunu kanıtlamak amacıyla sunulur ve ÜRÜN YANGIN GÜVENLİĞİNİN kanıtlanması ve belgelendirilmesi için ilk adımdır.
 

İkinci adım: PAC Onay Belgesİ Nedİr?

Product Approval Certificate yani Ürün Onay Belgesidir. Ürün Onay Belgesi, belirlenen teknik şartnamelere göre ÜRÜN YANGIN GÜVENLİĞİNİN doğrulanmasıdır. Bu belgelendirmede;
Sistem bileşenlerinin üretiminin yapıldığı fabrikada imalat kontrol denetimleri gerçekleştirilir; böylece üretim tesisinin seri üretim şartlarında üretimi sürekli olarak gerçekleştirebileceği ve üretim sürecinin izlenebilirliği doğrulanır ve fabrika koşulları ve fabrika imalat kontrolünün sürekliliği, senelik olarak gerçekleştirilen gözetim denetimleri ile doğrulanır.
Ürün Onay Belgesi, üretim ve üretim sürecinin uygunluğuna delildir.

 

Safe4Fire sertifikasına sahip sistemlere ulaşmak için tıklayınız.